Blog

powrót
Wróć
10.03.2014

Czy cukier jest zły? Jak cukier wpływa na organizm?

Dietetyka
--
cukier
cukier biała śmierć?

Ostatni wpis mówił o tym, czym możemy zastąpić cukier. Ale halo, stop, minutkę! Czemu w ogóle powinniśmy szukać zamienników cukru, niby dlaczego cukier jest zły?

Jesteś pewien, że wiesz czym słodzisz – czyli jak cukier wpływa na organizm

Cukier. OK. Biała, krystaliczna substancja o bardzo słodkim smaku, produkowana z buraków cukrowych. Zgadzam się. Ale czy wiecie co tak naprawdę daje organizmowi ten wychwalany na początku wieku XX lek na całe zło?

czy cukier jest zły
  • Cukier biały przez to, że jest skrajnie wysoko przetworzony nie daje nic, oprócz energii. Nie przychodzi mi na myśl lepszy przykład na puste kalorie.
Witamina A0 μgSód0 mg
Witamina D0 μgPotas2 mg
Witamina E0 μgWapń1 mg
Witamina K0 μgMagnez0 mg
Tiamina0 mgFosfor0 mg
Ryboflawina0 mgŻelazo0,3 mg
Niacyna0 mgCynk0 mg
Witamina B50 mgMiedź0 mg
Witamina B60 mgMangan0 mg
Biotyna0 μgFluor0 mg
Witamina B90 μgJod0 μg
Witamina B120 μg  
Witamina C0 mg  
  • Według zaleceń JEFCA norma ADI (Acceptable Daily Intake – taka dzienna dawka spożycia produktu, która przyjmowana przez całe życie nie stanowi ryzyka dla zdrowia)  wynosi 15 miligramów na kilogram masy ciała. Według badań firmy LuxMed przeciętna Polka waży 67,6 kilogramów. Ta sama Polka według norm JEFCA (komitetu ekspertów FAO i WHO) może spożywać 1014 miligramów cukru. Skoro 1 miligram stanowi 0,001 grama to wspomniana statystyczna Polka może spożyć nieco ponad 1 gram cukru dziennie i wówczas ma gwarancję, że nie będzie to stanowiło ryzyka dla jej zdrowia. Nieźle, co?
    stare reklamy cukru
  • Indeks glikemiczny cukru utrzymuje się na poziomie 70. Jest więc wyższy niż w przypadku nutelli, lodów, pizzy czy bagietki. Dlaczego warto o tym pamiętać? Wartość IG określa wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Im większe wahania poziomu glukozy, tym bardziej aktywna jest trzustka (a dokładniej komórki beta trzustki, wyspy Langerhansa) w procesie produkcji insuliny. W przypadku produktów o wysokim IG wpływa to negatywnie na dwie ważne kwestie w diecie odchudzającej czy po prostu zdrowym żywieniu: po pierwsze duże wyrzuty insuliny gwałtownie obniżą poziom glukozy we krwi, co wywoła napad głodu, a po drugie wysoki poziom insuliny spowolni procesy spalania tłuszczu. Chyba nie warto 🙂
  • Cukier uzależnia. Zdecydowanie nie będzie Ci łatwo stosować się do norm, o których wspominałam kilka zdań wyżej. Posłużę się wnioskami profesora Barta Hoebel’a działającego na Uniwersytecie w Princeton. Jeden z modeli badawczych wyglądał mniej więcej tak: szczury wprowadzono w nawyk spożywania pokarmu dostarczającego niezbędne składniki odżywcze wzbogaconego o wodę z glukozą. Zwierzęta stopniowo zaczynały jadać większe porcje w krótszym czasie – odkąd tylko dostawały dostęp do pożywienia w obawie przed jego ograniczeniem. Kiedy woda z glukozą była wycofywana z diety szczurów można było zaobserwować u nich syndromy odstawienne – drgawki, nerwowość, splątanie, lęki. Część zwierząt zamiast wody z glukozą zaczęła dostawać inhibitor opioidowy, a syndromy „bycia na głodzie” ustępowały. To i szereg innych faktów pozwoliło wysnuć badaczom wniosek, że istnieje prawdopodobieństwo, że cukier pobudza te same receptory, które biorą udział w procesie powstawania uzależnienia np. od narkotyków. Biorąc pod uwagę poprzednie punkty takie uzależnienie zdecydowanie nie wyjdzie nikomu na dobre. (Oczywiście, badania te nie są niepodważalne, są kontynuowane przez następców zmarłego kilka lat temu profesora, jednak dają do myślenia).
cukier jest zły poznaj jego zamienniki
  • Cukier mocno zakwasza ustrój. Podrażnia śluzówkę żołądka, przez co zwiększa się produkcja kwasu solnego, co drastycznie zwiększa ryzyko powstawania wrzodów. Nasz organizm, by przeciwdziałać zakwaszeniu reguluje między innymi stężenie jonów wapnia we krwi, zwiększając ich wypłukiwanie z kości. Można wysnuć prosty wniosek – cukier sprzyja powstawaniu chorób kości.
  • Cukier jest zły choćby dlatego, że to produkt CHOLERNIE kaloryczny i bogaty w węglowodany proste. 100 g cukru to… co najmniej 99 g węglowodanów prostych. Naprawdę możesz znaleźć ich lepsze źródło, które oprócz kalorii dostarczy niezbędnych minerałów i witamin.

Czy cukier jest zły?

Mam nadzieję, że dałam Wam wystarczająco dowodów na to, że zalecenia lekarzy sprzed kilkudziesięciu lat, które są przedstawione na obrazkach w tekście są już zdecydowanie nieaktualne. Jeśli skutecznie Was zniechęciłam do stosowania cukru, klikajcie tutaj, by poznać jego zdrowsze zamienniki. Temat cukru będzie jeszcze kontynuowany, bo cukier to nie tylko biała, krystaliczna substancja, którą dodajemy do ciast czy herbaty. Ale o tym innym razem 🙂

Dajcie znać czy takie merytoryczne teksty to dla Was coś interesującego, czy raczej nuda, którą scrollujecie i nie macie ochoty na jej zgłębienie – to dla mnie ważne, bo przygotowanie tego tekstu wraz z czytaniem artykułów i innych materiałów źródłowych zajęło mi co najmniej dwa długie popołudnia, kończące się około północy 😉

Źródła

  1. Kodeks ogólnych standardów spożycia poszczególnych składników spożywczych opracowany przez JEFCA przy współpracy z INS
  2. Artykuł Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie na temat indeksu glikemicznego
  3. Opis procesu produkcji cukru przez Sudzucker (jednego z głównych producentów cukru w Polsce)
  4. Streszczenie publikacji naukowców z Princeton
  5. „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka.” – Helena Ciborowska

Autor wpisu

Monika Ciesielska

Dietetyk, samozwańczy doktor Lifestyle - pisze lekko o sprawach wagi ciężkiej. Promuje zdrowe podejście do zdrowego stylu życia i pozytywne odchudzanie oparte na skutecznych, udowodnionych naukowo metodach. Lubi czekoladę i hamburgery, ale udało jej się schudnąć - Tobie też ułatwi zadanie.

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub
  • Czytam, a i owszem.
    Nie wiedziałam, że ADI cukru jest aż tak niskie.

  • Lubię takie tematy, polecam obejrzenie TEDEd’a :
    https://www.youtube.com/watch?v=lEXBxijQREo

  • Sama nie używam cukru już 2 lata. I nie miałam problemu by wyeliminować go z diety. Zastępuję go ksylitolem lub stewią, ewentualnie miodem, choć najczęściej jego niedobór wyrównuję owocowymi smoothie 🙂

    Zdarza mi się wypić lampkę wina, szklaneczkę whisky z colą, czy zjeść normalną pizzę albo hamburgera itd… ale zaliczam te chwile do cheatday, a folgowanie zazwyczaj ma miejsce weekendami. Ale nie o tym… mam za to problem z moim partnerem. Wiem od dawna jak „zdrowy” jest biały cukier, ale mimo to nie umiem przekonać go na zamianę cukru, na któryś z wymienionych składników…

  • Właśnie takie merytoryczne teksty lubię najbardziej! 🙂

  • Bardzo ciekawy tekst! Od lat unikam cukru, ale teraz wiem, że na pewno warto! Mnóstwo ciekawych informacji i widać, że musiałaś popracować, żeby zgrabnie te wszystkie dane ująć w całkiem interesujący artykuł 🙂

  • Jak dla mnie bardzo interesujące. Zwłaszcza,że ostatnio postanowiłam ograniczyć zjadanie słodyczy w ilościach hurtowych 😉

  • Bardzo ciekawy post, do tej pory zdarzało mi się używać białego cukru wyłącznie do pieczenia, ale teraz dwa razy się zastanowię zanim znów po niego sięgnę.

  • I wszystko wróciło do normy 🙂 Cieszę się, że tak szybko 🙂 Co do artykułu… kilka miesięcy temu przeczytałam książkę 'życie bez cukru’ i muszę przyznać, że nieźle mi namieszała w głowie (w pozytywnym słowa znaczeniu). Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak w wielu produktach jest cukier! Na przykład kupno bezcukrowej, głupiej owsianki w Irlandii graniczy z cudem! W Tesco udało mi się znaleźć tylko jedną – małe opakowanie za 5 euro! (to prawie dwa razy tyle, co zwykła, tescowa owsianka). Zaczęłam myśleć… od dziecka mamy wpajane do głowy, że świętowania i uroczystości wiążą się z czymś słodkim – na urodziny – tort. Na święta makowce i serniki, a Wielkanocą mazurki. We wakacje koniecznie lody, a do kawy z przyjaciółką ciacho. Szaleństwo! Dlatego tak ciężko jest się nam odzwyczaić i odstawić… No bo jak w grupie 10 osób, gdy wszyscy jedzą coś słodkiego odmówić i powiedzieć 'nie jem cukru’? Mnie udało się tego dokonać tylko przez miesiąc… aż do pierwszego PMS…

    • Z tym świętowaniem od razu skojarzył mi się zwyczaj zabierania dzieci do MC Donalds w urodziny, albo w nagrodę za grzeczne zachowanie – uważam, że zdecydowanie nie pomaga w wyrabianiu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci. Taki system nagradzania jedzeniem może doprowadzać do uzależnienia od słodyczy czy fastfoodów przez traktowanie tych pokarmów jako lek na całe zło. Fakt, w naszej kulturze jest to bardzo głęboko zakorzenione.

  • bardzo fajny artykuł 🙂 lubię taką tematykę, która towarzyszy nam na codzieć

  • Bardzoo mi się podoba, odkryłam tego bloga niedawno i jestem zachwycona;) coś dla mnie

  • bardzo fajny tekst, jak każdy Twój tekst z resztą 😉 oczywiście, że chcę więcej.

    • Dziękuję Kasiu! 🙂

  • Bardzo dobry tekst. Wiem doskonale co znaczy uzależnienie od cukru. Moment odstawienia to dla mnie zawsze ciężkie przeżycie. Dosłownie chodzę po ścianach i jestem wtedy 100% zołzą… a takich chwil już mam za sobą kilka. Jak raz spróbuję to wpadam w ciąg, coś strasznego. Jabłko to nie snickers, niestety. Ech. Co do szkodliwości cukru. Wiem o tym doskonale, ale ciężko jest. Pozdrawiam 🙂

  • Brakuje mi w internecie artykułów wszelakiego rodzaju mających potwierdzenie w literaturze. Znalazłam jeden taki… ten. Jeśli tak to wyglądało, wygląda i będzie wyglądać – pisz ile wlezie! Zyskujesz powoli nowego stałego czytelnika, a może nawet dyskutanta ;))

    Pozdrawiam ciepło!

    • Dzięki Klaudia! Cieszę się, że w dobie obrazków i śmiesznych filmików są osoby, które doceniają też bardziej wymagające treści :). Zachęcam do przeczytania jeszcze tego tekstu: https://drlifestyle.pl/dietetyka/czy-od-owocow-sie-tyje/, sądzę, że Ci się spodoba :). Do zobaczenia w komentarzach!

  • Polecam mój zbiór linków do ciekawych artykułów dotyczących cukru 🙂 http://www.wikirose.pl/p/warto-wiedziec.html

  • mega fajne 🙂 chyba zacznę więcej tekstów czytać od deski do deski :* dobra robota!

  • Taki długi i ładny artykuł. Miałem nadzieję, że rzetelny. A tu już na początku takie podstawowe błędy.
    „Przez to, że cukier biały nie zawiera witamin, ani minerałów jest zdecydowanie trudniej trawiony” świadczący o braku zupełnie podstawowej wiedzy. Jeśli autor nie wie, że glukoza nie wymaga w ogóle trawienia tylko przez jelito cienkie i wątrobę trafia od razu do krwi. Nie wie też, że proces trawienia sacharozy jest dla wątroby super łatwy i niemal bezkosztowy. Jeśli nie wie tak prostych rzeczy to jak ma wypowiadać się na trudniejsze tematy?
    Jest to artykuł ignoranta, więc jaki ma sens czytanie dalej?
    Cukier to zło, widzę po sobie, ale szukam prawdziwej odpowiedzi dlaczego , a nie steku ładnych bajek.

    • Masz rację – palnęłam głupotę 2,5 roku temu. Teraz mądrzejsza o 2,5 roku nauki przyznaję się do błędu, dziękuję za komentarz, edytuję wpis i zapraszam do lektury innych wpisów. Jeśli tematyka zdrowego żywienia jest dla Ciebie istotna, proponuję zacząć od wpisu na temat witaminy D – kończy się pora „światła” w Polsce, więc warto wziąć pod uwagę suplementację, bądź zmodyfikować jadłospis: https://drlifestyle.pl/dietetyka/witamina-d-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/

  • 15 mg/kg m.c. wg JECFA to bezpieczna dzienna dawka dla SUKRALOZY, a nie cukru (SACHAROZY)- w tym przypadku dzienna dawka nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Więc w standardowym przypadku 2000 kcal bezpieczna dawka cukru to ok. 50g/dobę Pani Doktor…