Lubisz robić tanie zakupy i chcesz jeść mniej mięsa, ale spotkałaś się z twierdzeniem, że wege jedzenie jest drogie? A może właśnie takie przekonanie powstrzymuje Cię przed zakupem roślinnych zamienników mięsa? Albo kupujesz je namiętnie, ale z poczuciem, że wydajesz na nie majątek?

Z tej strony czytelniczka Dr Lifestyle – królowa cebula deali:

W tym mini poradniku chcę podzielić się z Tobą moimi lifehackami, jak robić tanie zakupy wege produktów.

Cieszy mnie bardzo dostępność oraz coraz to większa różnorodność produktów, dzięki którym łatwo urozmaicać i dobiałczać dietę. Już dawno minęły czasy, kiedy ekscytację wywoływał widok tofu czy wege parówek na sklepowych półkach, dziś oferta skierowana do wegan i wegetarian jest naprawdę bogata.

Jeżeli tak jak ja czujecie dreszczyk emocji na myśl o wycieczce między lidlowymi regałami, zapraszam na niskobudżetową objazdówkę. Zaczynamy!

Jak najprościej oszczędzić hajsy na zakupach? Promocje, pomyśli większość!

Planowanie posiłków

Cofnijmy się jednak trochę i zatrzymajmy przez chwilę na bardzo ważnym, a często ignorowanym pierwszym kroku. Sama ignorowałam go latami, tłumacząc się zmiennością nastroju oraz tym, że nie jestem w stanie przewidzieć, na co będę miała ochotę danego dnia. Aż do momentu, gdy nienawiść do marnowania jedzenia zwyciężyła. Okazało się, że planowanie posiłków rozwiązuje ten problem oraz w ogromnej mierze ułatwia codzienne funkcjonowanie. Robotę zrobiło samo planowanie obiadów, bo w kwestii śniadań i kolacji jestem raczej nudna i przewidywalna. Planowanie posiłków oszczędza masę czasu, zdejmuje z was ciężar codziennego podejmowania decyzji i konieczność odwiedzenia sklepu w drodze z pracy. Pozwala stworzyć listę produktów, których będziecie potrzebować i które realnie znikną z waszych lodówek. Świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych diet, tutaj polecam szczególnie ułożoną przez Monikę, dietę wege z Lidla, a jakżeby inaczej 🙂 Otrzymujecie gotowe listy zakupów i przepisy na pyszne posiłki. Polecam! Teraz w promocji są nowe, wiosenno-letnie diety. I są boskie!

Przeczytaj również: Jak rozsądnie zaplanować zakupy spożywcze?

Tanie zakupy z aplikacją

Dieta Lidlowa 2022 wiosna-lato

Drugim, moim zdaniem bardzo istotnym krokiem jest przeprowadzenie researchu. Czasy papierowych gazetek już dawno odeszły do lamusa, ale wszystkie oferty możecie przeglądać w aplikacji mobilnej, przy okazji aktywując kupony zniżkowe na interesujące was artykuły. Jesteśmy dzięki temu na bieżąco z nadchodzącymi promocjami i realnie wydajemy mniej pieniędzy. W aplikacji możemy monitorować wydatki, dzięki dostępowi do e-paragonów. Pamiętajcie o zeskanowaniu aplikacji w kasie!

Promocje 2+1

Ekonomiczne zakupy - promocje

Przejdźmy w końcu do tych wyczekiwanych promocji!

Pamiętacie lidlowe bitwy o torebki pewnej znanej marki? Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu nikt nie przepycha się, gdy przy zakupie drugiego wege produktu otrzymujemy go o połowę taniej. A bardzo często dzięki tej promocji można kupić tanio tofu, smarowidła oraz wszystkie produkty będące roślinnymi zamiennikami mięsa, w tym mój ukochany wege gyros i kotlety mielone. Kupując dwa produkty, trzeci otrzymujecie gratis. Na tej samej zasadzie można oszczędzić pieniądze, kupując hurtowo roślinne mleko. Dodatkowo przy tej promocji można łączyć napoje różnych marek.

W Lidlu popularna jest również obniżka o 36-40% przy zakupie drugiego roślinnego produktu. Świetnym rozwiązaniem jest zakup większej ilości danego produktu, który jest przeceniony i zamrożenie go.

Wieczorne zakupy

Wieczorne zakupy

W godzinach wieczornych załapiecie się na dodatkowe obniżki produktów, których data ważności wkrótce się kończy. Lubię robić wtedy zakupy, w moim sklepie jest wtedy zwykle dużo mniej osób. Można upolować wege produkty, nabiał, warzywa i pieczywo w naprawdę świetnych cenach. Możecie w ten sposób przyrządzić niskobudżetową kolację!

Pamiętajmy, że data ważności nie jest datą przydatności i wiele produktów po przekroczeniu tej pierwszej, nie traci swojej wartości odżywczej i wciąż nadaje się do spożycia.

Korzystam z tych wieczornych promocji i mrożę produkty, jeżeli wiem, że nie zjem ich w najbliższym czasie.

 Sprawdzaj paragon

sprawdzaj paragony

Nie chodzi o szukanie spisków, ale przekonałam się, już kilkukrotnie, że ceny na paragonie mogą różnić się od tych, które widniały na cenowych etykietach. Ostatnio tym sposobem zaoszczędziłam 11 zł, czyli trzy opakowania ulubionej nieszynki. Jak dla mnie wygrana 🙂

Daj produktom drugie życie i kupuj mniej!

ekonomiczne zakupy - nie marnuj jedzenia

Niemarnowanie żywności to najprostszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy 😊. A także ukłon w stronę naszej Planety, która nieustannie jest przez nas eksploatowana! Co możesz zrobić? Dla przykładu:

Nie wyrzucaj do kosza zielonych części warzyw – mają szereg właściwości zdrowotnych i część z nich może być z powodzeniem wykorzystywana w kuchni. Nadają się chociażby do przygotowania pysznego pesto! Wystarczy, że zmiksujesz resztki wybranych przez siebie warzyw z orzechami, czosnkiem, oliwą i parmezanem oraz całość doprawisz solą i pieprzem! Albo wykorzystasz zielone pozostałości do przygotowania odżywczego smoothie- będzie pysznie i zdrowo 😊.

Kupiłeś suszone pomidory w oleju rzepakowym i chcesz wylać „zaprawę”,Niepotrzebnie! Wykorzystaj ją do sałatek, sosu, albo użyj jako tłuszcz do smażenia podczas krótkiej obróbki cieplnej.

Twoje pieczywo stało się czerstwe i nie masz już na nie ochoty? Zrób grzanki z ulubionymi dodatkami lub wykorzystaj niektóre nasze przepisy na fit tosty.

Pamiętaj też, że odpowiednie przechowywanie produktów może w sposób znaczący przedłużyć ich świeżość– warto wiedzieć jak to robić ;).

Miłych i oszczędnych zakupów!

Autor wpisu

Agata Krupa

mgr Dietetyki, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W Dr Lifestyle odpowiadam za Obsługę Klienta i w razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu: kontakt@drlifestyle.pl

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub
  • Też uważam, że w takich dyskontach, jak lidl można zrobić ekonomiczne zakupy. Czasami tylko się wkurzam, że dobra promka obowiązuje przy zakupie 3 produktów, a mam świadomość, że trudno będzie mi je zjeść :< więc nie wiem, czy to oszczędność czy marnotrastwo

  • Zgadzam się, że kluczowe jest planowanie. Jako osoba, która woli spontaniczność w diecie mam w szafkach i zamrażarce różnorodne produkty ale tylko te które można długo przechowywać. Np wiedząc, że jem kanapki raz dziennie a czasem wcale nie kupuje dwóch past kanapkowych, szynki, i serka bo wiem, że nie zdążę tego zjeść jeśli jem maks 2 kanapki dziennie. Różnorodność to dla mnie wybór wśród kasz/makaronów itp czy różne mrożonki i tam szaleje ale wszystko co ma 4-7 dni ważności kupuje tylko jeśli wiem, że zjem 🙂