Motywacja na co dzień – tygodniowy rozkład posiłków i treningów

Po co oglądasz szczupłe dziewczyny na insta? Kolesi z kaloryferem? Po co czytasz książki coachów? Słuchasz audiobooków? Czytasz mój blog?

W wielu przypadkach odpowiedź brzmiałaby: żeby się zmotywować.

I to działa. Czujesz ogromny przypływ motywacji, chęć do działania już teraz, zaraz, ewentualnie od jutra, ale już na pewno! Aż przychodzi jutro, a po wczorajszej motywacji nie ma ani śladu.

Motywacja zewnętrzna, wywołana impulsem jest słuszna i potrzebna. By okazała się skuteczna musi mieć przedłużenie w motywacji wewnętrznej. Niestety nie można jej kupić na kilogramy (nawet na sztuki nie można). Trzeba znaleźć ją w sobie, a potrafi się skitrać skubana!

To, co z pewnością pomaga wprowadzić realne działania na rzecz realizacji danego celu w swoją codzienność, jest konkretny plan. Na tyle konkretny, by kierować Wami przez trudne początki, ale też na tyle swobodny, by nie wymagał reorganizacji całego dotychczasowego życia. Nie warto wprowadzać wielu zmian na raz. Jeśli byłeś na dietach dziesiątki raz, jeśli miałeś kilkanaście (kilkadziesiąt?) podejść do odchudzania, to zaufaj mi w końcu i weź sobie do serca to, co piszę. Zaryzykuj – w najgorszym wypadku stracisz kolejny miesiąc, a w najlepszym w końcu zaczniesz zauważać małe postępy.

Przygotowałam tabelę do pobrania, która pomoże Ci zapanować nad zmianami, które próbujesz wprowadzić w życie. Każdej niedzieli wieczorem, bądź w poniedziałkowy poranek czy po prostu dzień przez dużymi zakupami spożywczymi, poświęć kwadrans na zaplanowanie tygodniowego jadłospisu i treningów.

Celowo są to uwzględnione tylko trzy posiłki. To one wymagają największych przygotowań i dostępności potrzebnych składników. Jednocześnie są największymi posiłkami – w większości przypadków stanowią około 3/4 dziennej podaży kalorii. Znacznie wpływają na Twoje powodzenie (bądź niepowodzenie) w odchudzaniu.

Przekąski – II śniadanie i podwieczorek są równie ważne, ale też często trudne do zaplanowania. Spotkania w pracy mają to do siebie, że lubią się przedłużać. Dochodzą nowe, niezaplanowane obowiązki. Nie na wszystko mamy wpływ i to jest normalne, zdrowe. Przy planowaniu jadłospisu i treningów zgodnie z poniższą tabelką warto przemyśleć kwestię II śniadań i podwieczorków. Zaopatrzyć się w owoce, orzechy, migdały, wiórki kokosowe, jogurt naturalny, mleko, warzywa. Ulubione produkty, z których łatwo wyczarować posiłek, bądź po prostu zjeść je w pojedynkę. 1 jabłko i mała garść orzechów to bardzo przyzwoity podwieczorek o dobrym makro :).

tabelka-plantygodnia

Tygodniowa rozpiska posiłków i treningów do pobrania