Blog

powrót
Wróć
23.09.2020

Fakty i mity na temat pieczywa

Dietetyka
--
chleb, dieta, fit, odchudzanie, pieczywo, redukcja, śniadanie

Kasia schudła, bo przestała jeść pieczywo – pośrednio prawda

Warto jeść pieczywo również będąc na diecie

Kasia schudła, bo ograniczyła ilość spożywanych kalorii.

Może jadła kanapki na śniadanie, na lunch w pracy i na kolację, a każdą z nich smarowała masłem, przykrywała plastrem sera i symbolicznym kawałkiem pomidora?

To nie chleb sam w sobie jest wysokokaloryczny, a dodatki, które razem z nim zjadamy.

Ograniczenie pieczywa pośrednio może przełożyć się na odchudzanie, ale z pewnością nie jest obowiązkowe do skutecznej redukcji masy ciała.

Pieczywo chrupkie ma mniej kalorii – mit

Pieczywo chrupkie niekoniecznie ma mniej kalorii niż pełnoziarniste

Uśredniając:

  • chrupkie ma 300-350 kcal/100g
  • pełnoziarniste ma 200-250 kcal/100g

Skoro tradycyjne pieczywo ma mniej kalorii, to dlaczego w dietach redukcyjnych często pojawia się chrupkie/wafle ryżowe jako zamiennik?

W przeliczeniu na jedną kromkę pieczywo chrupkie ma mniej kalorii niż tradycyjne. Można wydać mniej kalorii na bazę kanapek, a więcej na bardziej sycące wypełniacze (np. twarożek z warzywami). Natomiast jeśli lubisz tradycyjne pieczywo i bardziej zależy Ci na smaku niż ilości kanapek, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeść je nawet w okresie redukcji.

Pieczywo do odpieku jest mniej wartościowe, niż pieczywo świeże – mit

Pieczywo do odpieku wcale nie jest mniej wartościowe niż to świeże

Wartość odżywcza nie zależy od tego czy zostało wypieczone przed chwilą od zera, czy do około 75-80%, a następnie zamrożone i „dopieczone” bezpośrednio przed wystawieniem go do sprzedaży.

Jeśli do przygotowania chleba użyto by kiepskich składników, to nie uratuje go natychmiastowe wypieczenie, ani nie zepsuje go późniejsze odpieczenie. To kwestia neutralna, która nie zmienia w istotny sposób wartości odżywczych finalnego produktu.

W Instytucie Żywności i Żywienia przeprowadzono badania analityczne, na podstawie których porównano jakość pieczywa wypiekanego metodą rzemieślniczą oraz produkowanego metodą do wypieku. Wyniki badań wykazały, że nie było większych różnic w zawartości białka, tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych, popiołu oraz soli w zależności od zastosowanej metody wypieku.

„Popiół” w chlebie jedynie brzmi groźnie – w praktyce oznacza zawartość składników mineralnych w mące, dlatego np. chleb pełnoziarnisty (z pełnego ziarna) będzie się charakteryzował wyższą zawartością popiołu, niż chleb biały (z oczyszczonych ziaren).

W porównaniu z pieczywem wypiekanym w 100%, to wytwarzane technologią do wypieku charakteryzowało się nieznacznie wyższą zawartością wody (wskutek mrożenia) oraz – w przypadku trzech z czterech badanych asortymentów – również wyższą zawartością Witaminy B1 (tiaminy).

Pewne różnice wystąpiły natomiast w przypadku zawartości cukrów (w 1 przypadku pieczywo do wypieku miało wyższą zawartość cukru, ale nadal mieszczącą się w normach – różnica  to tylko 1,6g/100g produktów).

Nie są to na tyle istotne różnice, by warto było kierować się metodą wypieku przy podejmowaniu decyzji zakupowej – na pierwszym miejscu powinien być skład konkretnego pieczywa oraz preferencje smakowe.

Czytaj więcej: Jak kupić dobry chleb

Pieczywo zawiera dużo soli – to zależy

Pieczywo zawiera co prawda sporo soli, ale najlepiej po prostu dodatkowo go nie dosalać

Jedna kromka tradycyjnego chleba ma około 0,5g soli, a za bezpieczną dla zdrowia ilość podaje się najczęściej 5g dziennie (całkowitego spożycia). Zawartość soli w wypiekach nie jest problemem o ile Twoja dieta jest urozmaicona, a kanapki nie pojawiają się kilka razy dziennie, codziennie.

Biorąc pod uwagę zawartość soli w innych produktach, dobrym nawykiem będzie zaprzestanie dosalania kanapek – szczególnie, jeśli jesz pieczywo codziennie. Jeśli wypiekasz pieczywo samodzielnie, spróbuj stopniowo redukować ilość dodawanej do niego soli.

Chleb można mrozić – prawda

Chleb po zamrożeniu można przechowywać nawet kilka tygodni

Mrożenie pieczywa jest dobrym sposobem na przedłużenie jego trwałości. Chleb po ponownym rozmrożeniu będzie tak samo świeży, zachowa również swoje wartości odżywcze.

Do mrożenia lepiej nadaje się chleb na zakwasie – chleb na drożdżach może się kruszyć po rozmrożeniu.

Dobrym pomysłem jest mrożenie pokrojonego pieczywa i porcjowanie go w ilości odpowiadającej Twoim codziennym potrzebom.

Wieloziarniste jest lepsze niż pełnoziarniste – mit

Pieczywo wielozarniste wcale nie jest lepsze niż pełnoziarniste

Pieczywo pełnoziarniste pochodzi z mąki z pełnego przemiału. Powstaje z mielonych PEŁNYCH ziaren, dzięki czemu ma więcej błonnika, witamin czy magnezu.

Pieczywo wieloziarniste może być wykonane z mąki pszennej, a zawierać WIELE ziaren np. dodatek dyni, słonecznika czy siemienia lnianego. To nie są „niezdrowe składniki”, natomiast bardziej istotna jest baza, z której powstało pieczywo. Pieczywo wieloziarniste może mieć więcej kalorii, niż pieczywo pełnoziarniste.

Czytaj więcej: Jaki chleb: wieloziarnisty czy pełnoziarnisty?

Czerstwy chleb nadaje się tylko do wyrzucenia – nieprawda

czerstwy chleb można wykorzystać np. na grzanki

Dopóki na pieczywie nie pojawia się pleśń, dopóty nadaje się do spożycia.

Ze starego pieczywa możesz zrobić bułkę tartą lub różnego rodzaju zapiekanki, grzanki, bruschetty.

Pieczywo pełnoziarniste jest zdrowsze niż białe – zazwyczaj fakt

chleb pełnoziarnisty to najlepszy wybór

Pieczywo pełnoziarniste:

  • dostarcza więcej składników mineralnych (a to zdrowo!)
  • ma niższy ładunek glikemiczny
  • zawiera więcej błonnika
  • wolniej się trawi, a syci na dłużej

Na co dzień zdrowiej jest wybierać pieczywo pełnoziarniste (szczególnie na zakwasie).

… chociaż i od tej zasady są wyjątki – w niektórych jednostkach chorobowych pełnoziarniste pieczywo może nasilać objawy i wówczas lepiej sprawdzi się bardziej przetworzone, białe pieczywo. Pieczywo z białej mąki (czyli z pełnego przemiału) jest bardziej lekkostrawne, często poleca się je w diecie dzieci lub osób starszych.

Czytaj więcej: Dieta lekkostrawna – najważniejsze fakty i mity oraz przykładowy jadłospis

Pamiętajcie, że największy wpływ na zdrowie ma całokształt diety i dostosowanie jej do naszych potrzeb (a nie pojedyncze, wyrwane z kontekstu produkty).

Chleb tuczy – półprawda

jedzenie chleba podczas odchudzania

Jeśli jesz pieczywo w ilościach doprowadzających do nadwyżki kalorycznej – będzie tuczące. Ale wtedy i tylko wtedy! Nie istnieją produkty, które są „wyjątkowo tuczące” tak samo jak nie istnieją produkty „działające odchudzająco”.

Procesy tycia i chudnięcia zależą od całokształtu diety (ilości kalorii przyswajanych przez cały dzień) w stosunku do stylu życia (ilości kalorii wydatkowanych na przeżycie, pracę, treningi, aktywność spontaniczną).

Można jeść pieczywo i być fit – prawda

Kanapki na diecie

Pieczywo o dobrym składzie jest wartościowym dla zdrowia składnikiem, który ułatwia fit życie:

  • łatwo dostępne
  • sycące
  • może stanowić bazę bardzo szybkich, odżywczych posiłków

Istnieją nawet solidne dowody naukowe potwierdzające, że regularne spożywanie chleba razowego może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym np. cukrzycy typu 2 czy chorobom sercowo-naczyniowym.

Czytaj więcej: Czy można jeść kanapki, gdy chce się schudnąć? Jak uzdrowić kanapkę?

Dobry chleb nie jest zły!

Jedzenie chleba na zakwasie przyniesie Ci więcej korzyści: przyswoisz więcej składników mineralnych, dostarczysz sobie więcej błonnika i beta glukanów, co pozytywnie wpłynie na poprawienie regulacji poziomu czy cholesterolu. Nie znaczy to jednak, że chleb na drożdżach jest niezdrowy – możesz wybierać go jako urozmaicenie lub wtedy, gdy w danym sklepie chleb na zakwasie ma gorszy skład, niż chleb na drożdżach.

Wpis powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Pieczywa

Autor wpisu

Monika Ciesielska

Dietetyk, samozwańczy doktor Lifestyle - pisze lekko o sprawach wagi ciężkiej. Promuje zdrowe podejście do zdrowego stylu życia i pozytywne odchudzanie oparte na skutecznych, udowodnionych naukowo metodach. Lubi czekoladę i hamburgery, ale udało jej się schudnąć - Tobie też ułatwi zadanie.

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub
  • Ja uwielbiam kanapki i szczerze nie wyobrażam sobie ich nie jeść. Właściwie to pieczywo jem codziennie, ale z mnóstwem warzyw 🙂

    • Bardzo dobre podejście 🙂

  • Pieczywo to ja wręcz kocham. I mega mnie ono syci. Po owsiance na śniadanie prędko jestem głodna, pieczywo „trzyma” mnie o wiele dłużej. No i baaardzo mi smakuje (a najbardziej kanapki z wędzonym łososiem i warzywami… albo z jajkiem – mrrr…). I choć miałam w swoim życiu epizody, że odstawiam chleb, bo to dużo kalorii, to myślę, że już z tego wyrosłam 😉 W bilansie dziennego zapotrzebowania wpisuję uczciwie każdą kromkę (często nawet zawyżam jej kaloryczność, bo i nie zawsze do końca wiem jaki jest skład) i kombinuję tak, żeby finalnie być na minusie . Jestem za stara, żeby ciągle czegoś sobie odmawiać. Ot co.

  • Ufff, no w końcu wszystkie te informacje w jednym miejscu. Już się tyle nasłuchałem na temat chleba, ze czasami największej czasu w sklepie tracę właśnie na dziale z pieczywem 😀 A w sumie ta informacja o lekkostrawności pieczywa jest bardzo logiczna – pamietam, że gdy miałem problemy z żołądkiem, mama zawsze dawała mi właśnie biały chleb (bez skórki) albo na przykład wekę.

    • Podzielam twoje zdanie, w moim przypadku będę mogła pokazać artykuł wszystkim znajomym, ktorzy się dziwią, jak moje odżywianie może być zdrowe z chlebem, który tuczy idt.