Fit przekąska – słodkie kulki (mocy?)

Jeśli słodycze to jedyna rzecz, która dodaje Ci mocy to owszem. Możesz nazwać tę przekąskę: kulki mocy. Dlatego, że to jedna z najsłodyszych rzeczy, jaką jadłeś w swoim życiu. Tyle że bez cukru. I bez miodu. Słodzika też nie znajdziesz na liście składników.

Autorem ilustracji do dzisiejszego wpisu jest Fab z Fab Worqs – codziennie publikuje na swoim fanpage ilustracje i postępy w nauce polskiego :). Polecam dodać ten fanpage do obserwowanych. Lubię go za inspirujące rysunki i (momentami bardzo zabawne) zmagania z językiem polskim. Podziwiam Faba, że podejmuje się wyzwania, jakim jest pisanie po polsku dla obcokrajowca!

Banalne i szybkie kulki mocy – deser bez pieczenia

Składniki na 8-10 słodkich kulek

  • daktyle suszone bez pestek – 24 sztuki  (120 g)
  • orzechy (dowolne) – 2 łyżki (30g)
  • wiórki kokosowe – 2 łyżki (12 g)
  • rodzynki – 1 łyżka (15 g)
  • kakao 16% – 1 łyżka (10 g)

Jak zrobić słodkie kulki mocy?

1. Daktyle zalej gorącą wodą w małej ilości (mniej więcej do poziomu daktyli w naczyniu) – odstaw namoczone daktyle na kilka godzin (lub całą noc). Ważne, żebyś nie dodał zbyt dużo wody, bo część słodkości przejdzie do roztworu, który nie będzie później wykorzystany. Im dłużej daktyle będą moczone, tym łatwiej będzie je zblendować na gładką masę. Jeśli masz dobry blender może wystarczyć moczenie przez 20-30 minut.
2. Zmiksuj orzechy, rodzynki, 1 łyżeczkę wiórków, kakao oraz namoczone daktyle.
3. Ulep małe kulki z powstałej masy (ułatwią Ci to zwilżone ręce)
4. Obtocz słodkie kulki w wiórkach kokosowych
5. Wyłóż kulki na talerzyk lub papier do pieczenia
6. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość – słodkie kulki z daktyli potrzebują co najmniej 15 minut w lodówce, żeby można było cieszyć się ich wszystkimi walorami.

Słodkie kulki mocy w lodówce mogą być przechowywane tydzień!

Ile kalorii mają słodkie kulki mocy?

słodkie kulki mocy

Z podanego przepisu otrzymasz 8-10 słodkich kulek. Żeby ułatwić Ci obliczenia, podam kaloryczność kulek mocy z całego przepisu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić ile kalorii ma Twoja porcja (wystarczy, że podzielisz poniższe wartości analogicznie do wielkości porcji).

Kalorie: 671,1 kcal, Białko: 9,9g, Węglowodany: 93,6g, Tłuszcze:16,1 g

Fit deser, a kaloryczność już mniej fit, no nie?

To, że coś ma dużo kalorii nie znaczy, że nie można tego jeść, jeśli chcesz schudnąć – można, ale w odpowiedniej ilości. 1/2 kulek przygotowanych według przepisu to super pomysł na sycącą i pyszną przekąskę do szkoły lub pracy. Nie wszystko co zdrowe można jeść w nieograniczonych ilościach na diecie redukcyjnej – w tę pułapkę wpada bardzo wiele osób, które później zastanawiają się “Jem zdrowo i nie chudnę – dlaczego?!” ano właśnie dlatego.

Nawet zdrowymi daniami można wygenerować nadwyżkę kaloryczną, a wtedy nie ma zmiłuj – możesz co najwyżej zdrowo przytyć, zamiast zdrowo schudnąć.