Dieta dla zębów + recenzja szczoteczki Philips Sonicare

philips sonicare

Panie z reklam rażą bielą po oczach, gwiazdy na czerwonym dywanie szczerzą się swoimi perełkami (tzn. licówkami), a Ty patrzysz w lustro i biel jakaś taka nie biała. I myślisz sobie, że co jak co, ale zęby to się ewolucji nie udały. Najpierw bolą, jak rosną. Później wypadają w najmniej oczekiwanym momencie i wygląda się jak nieletni przestępca uczestniczący w ulicznych bójkach. Po paru latach masz ten swój garniturek i wypadałoby go wyprasować. Wyprostować. I pakujesz w to (lub Twoi rodzice pakują) grube tysiące. I już niby wszystko jest okej, wszystko w porządku, a tu coś boli. Dolna szóstka chyba. Albo piątka. Okazuje się, że i szóstka i piątka, a jeszcze górną lewą trójkę przydałoby się wyleczyć. I tak się bujasz kilkadziesiąt lat, a one znowu zaczynają wypadać. Aż w końcu stają się tylko pięknym wspomnieniem. Ja się nie zgadzam, ja składam reklamację, zażalenie! Jeszcze tylko nie wiem do kogo.


W związku z powyższym, poopowiadam Ci dziś o tym, które produkty pomagają w dbaniu o zdrowe, ładne zęby, a które przyspieszają smutny scenariusz z początku tekstu. Zdaję sobie sprawę, jak ważne w przypadku kondycji zębów są geny i przekazane z nimi predyspozycje, ale jestem przekonana, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie możemy oszukać przeznaczenie ;).

Dieta a zęby – co Ci sprzyja?

philips sonicare

Oprócz ogólnych zasad zdrowego żywienia, zwróć szczególną uwagę na:

 • Obecność zielonej herbaty w diecie ? zielona herbata zawiera fluor i polifenole (o działaniu m.in. przeciwbakteryjnym)
 • Pokrycie zapotrzebowania na Wapń ? głównie w trosce o szkliwo; dobrymi źródłami wapnia są np. produkty mleczne, szpinak, produkty pełnoziarniste, ryby morskie, buraki
 • Produkty bogate w witaminę D ? witamina D odpowiada za twardość zębów, ponieważ ma wpływ na przyswajanie wapnia i fosforu, bierze również udział w procesie mineralizacji szkliwa
 • Korzystny wpływ żucia gumy na redukcję kamienia nazębnego ? warto wybierać gumy dosładzane ksylitolem
 • Istotne jest również pokrycie zapotrzebowania na fosfor, ale nie będzie to problem dla nikogo, kto odżywia się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia

Jak zapewne sam zauważyłeś, nie ma tu żadnej niespodzianki. Kluczem jest zbilansowana, zdrowa dieta. Ładne, białe, zdrowe zęby to po prostu kolejna korzyść płynąca z racjonalnego odżywiania.

Drodzy Rodzice, jeśli mnie czytacie, pamiętajcie, że najistotniejszym okresem z punktu widzenia wpływu żywienia na stan zębów, jest okres dzieciństwa. Jeśli chcecie zgłębić temat wpływu żywienia na stan zębów, sprawdźcie drugą pozycję z bibliografii (na końcu wpisu).

Nowe rozwiazania w zakresie higieny – Philips Sonicare recenzja

philips sonicare

Używam szczoteczek elektrycznych od ponad dekady (jak to poważnie brzmi!). Wydawało mi się, że wiem czego się spodziewać i nie przewidywałam super zaskoczenia w myśl zasady ?no co tu jeszcze można udoskonalić w tak prostym produkcie o oczywistej funkcji??. Szczoteczka Philips Sonicare FlexCare Platinum wyróżnia się kształtem i kombinacją programów, końcówką, stacją do ładowania połączonej ze stacją dezynfekującą UV (do sterylizacji główek szczoteczki) i przede wszystkim technologią działania – jest to szczoteczka soniczna. W trakcie testów okazało się, że niepotrzebnie martwiłam się o brak odczuwalnej różnicy między szczoteczką Philipsa, a znanymi mi dotychczas szczoteczkami.

philips sonicare

Jak już wspomniałam, szczoteczka różni się znacząco od innych szczoteczek. Szczoteczka Philips Sonicare Flex Care wyglądem przypomina normalną szczoteczkę i w podobny sposób się porusza. Z tą różnicą, że nie bylibyśmy w stanie wykonać tylu ruchów z taką prędkością normalną szczoteczką – szczoteczka Philips Sonicare to aż 62 000 ruchów szczotkujących na minutę! Ta szczoteczka oparta jest o innowacyjną technologię soniczną Philips Sonicare. Czyszczenie jest skuteczne, ale jednocześnie delikatne (co jest szczególnie korzystne dla kondycji dziąseł i szkliwa).

Dodatkowo Końcówka AdaptiveClean usuwa 10 x więcej płytki nazębnej a powierzchnia czyszczenia jest 4 razy większa niż w przypadku szczoteczek manualnych ? bo szczoteczka dopasowuje się do kształtu zębów, dzięki elastycznej gumowej główce. Jednocześnie szczoteczka soniczna Philips Sonicare jest łagodniejsza dla dziąseł – w czasie, gdy szczotkujemy zęby wzdłuż linii dziąseł, główka AdaptiveClean amortyzuje nadmierny nacisk. A to a właśnie schorzenia dziąseł są uznawane za najgroźniejsze dla uzębienia. Ponadto, szczoteczka ?uczy? prawidłowego szczotkowania dzięki intuicyjnemu czujnikowi nacisku. System ostrzegający o zbyt mocnym szczotkowaniu ? czujnik nacisku – reaguje na zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zęba, specyficznym pulsowaniem. To klarowny sygnał, że zęby powinny być przez nas traktowane delikatniej. Dodam, że przez pierwszych kilka dni uchwyt szczoteczki pulsował co chwilę. Wydawało mi się, że właśnie tak czyszczę zęby dokładniej, że mocnym naciskiem usprawniam proces szczotkowania. Czujnik nacisku oduczył mnie złego nawyku.

philips sonicare

Ciekawym i użytecznym dodatkiem jest również stacja dezynfekująca UV do główki szczoteczki. Zdjęcie przedstawia stacje w trakcie trwania procesu dezynfekcji końcówek – stacja rozprowadza światło wokół całego czubka główki szczoteczki, co zabija 99% znajdujących się na niej bakterii, a mniej bakterii w jamie ustnej, to mniejsze ryzyko powstawania ubytków i nieświeżego oddechu.

Szczoteczka ma trzy programy działania: podstawowy, głębokie oczyszczanie, wybielanie oraz trzy poziomy intensywności ? to aż dziewięć różnych możliwości działania, a to pozwala bardzo dobrze dopasować działanie szczoteczki do indywidualnych potrzeb.

W zestawie otrzymujemy dwie ładowarki ? większa stacja (z lampą UV) i mniejsza, wygodniejsza w transporcie.

Szczoteczkę wyróżnia również pojemna bateria (producent deklaruje 3 tygodnie regularnego użytkowania na jednym ładowaniu).

Z kolei Łukasz stoi teraz nade mną i każe pisać O DIZAJNIE. Że porządna, że solidna, że ładna, elegancka i minimalistyczna. Muszę się z nim zgodzić ? patrząc na tę szczoteczkę nie będziesz mieć wątpliwości za co zapłaciłeś.

No właśnie, a jakie są efekty używania szczoteczki Philips Sonicare?

Pierwszy to na pewno uczucie totalnej czystości zębów i super gładkie zęby ? tak jakby wyszło się od dentysty po piaskowaniu. Drugi to możliwość wybielenia zębów – dzięki specjalnemu programowi i licznikowi odmierzającemu odpowiedni czas szczotkowania. Kolejny, który ja szczególnie doceniam, to stan dziąseł po czyszczeniu zębów ? czuję, że szczoteczka jest dla nich łagodniejsza, niż jej poprzedniczki. W dłuższej perspektywie dzięki dokładniejszemu czyszczeniu zębów, przestrzeni międzyzębowych, regulowanemu naciskowi na zęby, ubytki będą powstawać rzadziej. A wizyty u dentysty będą mniej stresujące!

philips sonicare

Jako osoba, która od wielu lat jest wielkim zwolennikiem nowoczesnych szczoteczek do zębów, bardzo polecam innowacyjne rozwiązanie szczoteczkę soniczną Philips Sonicare FlexCare Platinum. Dzięki niej szczotkuję zęby chętniej, częściej, dłużej i w lepszy sposób (z mniejszą siłą nacisku). No i pasuje mi do łazienki ;).

Dieta a zęby – co szkodzi

Bibliografię znajdziesz na końcu wpisu.

 • Cukier ? niestety, zaskoczenia nie będzie. Cukier to jeden z największych wrogów zębów. Nie tylko ludzie lubią słodkości ? bakterie kochają go równie mocno. Cukier staje się pożywką dla bakterii, a ich obecność w jamie ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia nieświeżego oddechu, uszkodzeń szkliwa, a nawet próchnicy. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku bogatym w cukier. Uff, jak dobrze, że my, wytrwali, zaprawieni w bojach, trudach i znojach walki o zdrowie i lepszą sylwetkę brzydzimy się słodyczami i nie jadamy ich nigdy ;)!
 • Kawa (a w mniejszym stopniu również czarna herbata) ? picie dużych ilości kawy może powodować przebarwienia szkliwa (ten problem jest znany większości kawoszy), ale jak już wiesz z pierwszego podpunktu, największym wrogiem będzie kawa słodzona. Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji o rezygnacji z cukru do kawy, to może ten argument Cię przekona? Sugeruje się szczotkowanie zębów 15-30 minut po wypiciu kawy (nie wcześniej, ze względu na chwilową nadwrażliwość szkliwa po kontakcie z tymi napojami)
 • Papierosy ? palenie papierosów nie tylko powoduje przebarwienia i nieatrakcyjny kolor zębów, ale wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy
 • Niektóre kwasy ? spożywanie kwaśnych napojów, soków, napojów z cytrusów, świeżo wyciskanych soków, wody z cytryną warto pić przez słomkę, by zminimalizować kontakt napoju (i zawartych w nim kwasów) ze szkliwem; niektórzy specjaliście sugerują, by myć zęby co najmniej godzinę po spożyciu tego typu napojów

Podsumowanie

Zdrowe i ładne zęby zależą od trzech czynników:

 • zwiększania ilości sprzyjającego im jedzenia
 • zredukowania ilości szkodliwych produktów
 • prawidłowej pielęgnacji

Kluczowa w każdym aspekcie jest konsekwencja, regularność i wytrwałość. Ale to akurat dobrze znasz z tekstów o odchudzaniu ;). Ładne, białe, zdrowe, mocne zęby są jednym ze skutków ubocznych zdrowego odżywiania. Najzdrowsza dieta na nic się nie zda, bez codziennego dbania o higienę jamy ustnej (nie tylko zębów, ale też języka!). Szczoteczka soniczna jest super ułatwieniem tych czynności. Warto kupić takie cudo, by ułatwić sobie szczotkowanie, zwiększyć jego skuteczność i jednocześnie się do niego zmotywować.

Przepis na ładne, zdrowe zęby? Odpowiednia dieta, profilaktyka (regularne wizyty u stomatologa ? nie tylko wtedy, gdy zęby zaczynają boleć), dbałość o higienę (dobra szczoteczka, odpowiednio długi czas szczotkowania, odpowiednio dobrana pasta).

Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci wielu powodów do uśmiechu!

Bibliografia do wpisu:

 1. Wybrane czynniki ryzyka chorób zmineralizowanych tkanek zębów u osób palących tytoń ? badanie wstępne, 2013, M. Nakonieczna ? Rudnicka, T. Bachanek
 2. Stanowisko polskich ekspertów dotyczące zasad żywienia dzieci i młodzieży w aspekcie zapobiegania chorobie próchnicowej, 2015, Zalecenia polskich ekspertów
 3. Potencjał kariogenny produktów żywieniowych i nawyki dietetyczne a choroba próchnicowa zębów u dzieci i młodzieży, 2015, H. Boguszewska ? Gutenbaun
 4. Wpływ zwyczajów żywieniowych na ryzyko występowania próchnicy wczesnego dzieciństwa, 2007, J. Szczepańska

Partnerem wpisu jest marka Philips

Zostaw komentarz

42 komentarze w “Dieta dla zębów + recenzja szczoteczki Philips Sonicare

  1. Monika Gabas

   Tak, szczególnie jeśli będzie miała co najmniej dwóch użytkowników :). Poprzedni model dzieliłam z Łukaszem 5 lat, a on miał szczoteczkę jeszcze trzy lata przede mną, więc całkiem dobry wynik.

  2. MaryLou

   Zdecydowanie warta swojej ceny.Moje zęby nigdy nie były tak czyste, to jest niesamowite uczucie. Moje siódemki i ósemki są daleko osadzone i tylko szczoteczka soniczna czyści je dokładnie. Warto podkreślić, że główka szczoteczki jest mniejsza niż standardowa i dociera naprawdę daleko. Jeśli masz szansę kupić, to zgadzam się z Łukaszem, który napisał na początku, że lepiej szczoteczkę niż torebkę. Ja na swoją oszczedzalam i dotąd się zastanawiam czemu n8e zrobiłam tego wcześniej.

  3. cytrynka

   Zawsze możesz kupić niższy model – z jedną funkcją mycia i bez lampy UV (ceny zaczynają się od 200 zł). Ja taką posiadam i bardzo sobie chwalę, chociaż używam naprzemiennie ze zwykłą szczoteczką.

 1. Joanna Gawarecka

  Miesiąc temu kupiłam swoją pierwszą szczoteczkę elektryczną z Oral B i żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej. 😉

  1. Monika Gabas

   Też przy pierwszym użyciu czułaś się, jakbyś polerki o dużej mocy? 😀 Dla mnie to było coś niesamowitego na początku. A ta soniczna Philipsa okazała się jeszcze dużo szybsza, niż moja poprzednia elektryczna, wyobraź sobie co to za moc 😀

   1. Joanna Gawarecka

    Oj tak. 😉 Z początku nie do końca sobie z nią radziłam, w sensie operowania nią w buzi, a teraz to już idzie sprawnie. Nie wyobrażam sobie wrócić do normalnej szczoteczki. 😉

 2. Gaja

  Nigdy jeszcze nie używałam elektrycznej szczoteczki. Zawsze zastanawiałam się skąd ta przewaga nad zwykłymi szczoteczkami? Chodzi o intensywność szczotkowania? A może to mit, mający nas zachęcić do kupowania? Opisałaś to wszystko bardzo dokładnie, nawet przekonywująco, bo zaczęłam wyobrażać sobie, jak to by było taką szczoteczkę mieć.

  1. Monika Gabas

   Przewaga polega nie tyle na intensywności, co ilości ruchów wykonanych w tej samej jednostce czasu. Szczoteczka soniczna (taka jak opisywana w tekście) to już w ogóle kosmos, bo o ile elektryczne są świetne, tak już soniczne doskonałe – wykonują 4 x więcej ruchów pulsacyjnych w tym samym czasie, a są delikatniejsze dla dziąseł. Usuwają skuteczniej płytkę nazębną (producent mówi o 6x wyższej skuteczności w usuwaniu płytki nazębnej, niż w przypadku szczoteczek tradycyjnym), przy jednoczesnym dbaniu o naturalną strukturę zęba, to nie jest inwazyjne czyszczenie. Wszystko to skutkuje białymi, czystymi zębami i dobre doczyszczonymi przestrzeniami miedzyzębowymi.

   Każda ze znanych mi osób, która spróbowała nowoczesnej szczoteczki stwierdziła, że nie wróci już do tradycyjnej. Czasami, gdy sytuacja zmusza (np. zapomniałam szczoteczki) używam szczoteczki manualnej i czuję się, jakbym po myciu nadal miała brudne zęby :).

 3. Klaudia Lewicz

  Niestety ja mam ogromne problemy z zębami. ;/ Dlatego bardzo dbam o ich pielęgnacje. Poważnie muszę zastanowić się nasz szczoteczką elektryczną.

  1. Monika Gabas

   Mi lekarz wielokrotnie polecał właśnie soniczną zamiast elektrycznej, bo mam problemy z dziąsłami (tradycyjna szczoteczka powodowała krwawienie przy każdym użyciu, nawet bardzo uważnym). Weź to pod uwagę planując zakup 🙂

 4. Asia

  Tekst jest bardzo ładny, super go napisałaś! Mega fajnie, że dorzuciłaś te informacje o diecie, ale mimo wszystko 800zł za szczoteczkę – nadal mnie nie przekonuje ta cena 🙁

  1. Łukasz Ciesielski

   To zrozumiałe, ale moim zdaniem lepiej na szczoteczkę, niż na torebkę;) Niech podziała tylko 8 lat – 800zł/8 lat/100 zł rocznie / 12 = 8zł miesięcznie. Więcej wydaję na pastę. Biorąc pod uwagę ile zaoszczędzi się na dentyście, opłaca się nawet wziąć kredyt;)

   1. Asia

    Na szczęście moja najdroższa torebka kosztowała 120zl :p a na dentyście dzięki regularnym kontrolom oszczędzam i tak 🙂

   2. Natali

    Ale pieniądze trzeba mieć od razu ! A pastę kupujesz raz w miesiącu. To tak jakbyś jednorazowo miał mieć pieniądze na dom.

  2. Monika Gabas

   Nie owijam w bawełnę – to bardzo drogi produkt. Sami używaliśmy dotychczas szczoteczki “na spółę”. Czy osobne końcówki to już luksus czy jeszcze higiena? 😀

 5. mybettersite

  Ja mam soniczną szczoteczkę z niewymienną baterią, więc jest to jakiś wstęp do tego typu szczoteczek i całkiem fajnie myje się nią zęby. Masaż całej głowy ma się zapewniony, przyjemne uczucie 🙂

 6. Kasiaasia

  Fajnie, że nawet przy wpisie reklamowym pozostajesz w tematyce bloga. A szczoteczka interesująca, chyba trzeba będzie szepnąć słówko mikołajowi.

 7. Helena

  Ojej myślałam że to jeden z niewielu blogów który się nie reklamuje,ale jak widzę ten blog też jest beznadziejny

  1. Monika Gabas

   A dlaczego uważasz, że obecność współprac z WYBRANYMI przeze mnie markami i promowanie WYBRANYCH przeze mnie produktów obniża poziom bloga? 🙂 Mam ten komfort, że decyduję się na współpracę tylko z najlepszymi markami, firmuję swoją twarzą dobre produkty, które nie rozczarują Czytelnika po zakupie. Nie ukrywam faktu, że wpis jest wynikiem współpracy. Ja mam czyste sumienie. Nie będę próbowała zatrzymać Cię na siłę – chciałabym jedynie dowiedzieć się dlaczego uważasz, że obecność reklam obniża poziom bloga.

 8. Świeczek

  Od roku używam elektrycznej i faktycznie zmiana była ogromna. Przy zmianie z elektrycznej na soniczną jest to równie zauważalne?

  1. Łukasz Ciesielski

   Technicznie wygląda to tak, że soniczna wykonuje jeszcze kilka razy więcej ruchów od elektrycznej (np 65000 vs 10000-20000). W praktyce – ostatnio miałem wrażenie, że poprzedniczka nie czyści zębów tak jakbym chciał: nawet po umyciu po przejechaniu językiem, można było wyczuć jakiś osad w kilku miejscach. Nie pomagały wymiany końcówek, choć możliwe że szczoteczka też nie była tak sprawna jak na początku. W przypadku modelu o którym pisze Monika, zęby są naprawdę gładziutkie i w zasadzie nie wiem do czego można byłoby się przyczepić. Zauważyłem też że nie krwawią mi dziąsła jak przy początkach z elektryczną, ale może po prostu są już przyzwyczajone?

   1. Świeczek

    Dzięki za dokładne informacje! A jak długo używacie sonicznej? Co do krwawienia, z tym też mam duży problem, ale po przesiadce z tradycyjnej spadł niemal do zera – o ile dobrze kojarzę, krwawienie jest też związane z odkładaniem się kamienia, więc dłuższe używanie może mieć tak pozytywny wpływ.

    1. Łukasz Ciesielski

     Około 2 tygodni, musieliśmy trochę przetestować, żebyśmy wiedzieli o czym piszemy 🙂 Swoją drogą, do tej pory myślałem, że jest tylko jedna słuszna marka szczoteczek, ale Philips bardzo otworzył mi oczy:)

    2. Monika Gabas

     Ja się trochę powtórzę, ale muszę wspomnieć o tym mechanizmie kontrolującym siłę nacisku – przez pierwsze dni szczoteczka brzęczała non stop, a ja naprawdę dotychczas byłam przekonana, że mam dobrą technikę mycia zębów. Podsumowując: zęby są teraz jeszcze czystsze (oceniam na podstawie uczucia gładkości po myciu + dłuższym czasie odczuwania świeżości) a delikatniej traktowane. No mi się podoba :). Sama nie spodziewałam się aż takiej różnicy,bo myslalam ze elektryczna to już jest super pro 😀

  1. Monika Gabas

   Nie znam rekomendacji, ale skoro zwykłe szczoteczki nalezy wymieniać co 3 miesiące, to tutaj na pewno nie częściej (dzięki sterylizacji) 🙂

  1. Janusz Aniela Skawińscy

   No jak cena najważniejsza to polecam się trzymać analogowych, hehe. A sam polecam, mi sonicare zalecil dentysta bo teraz mam problemy z zebami. Tania nie jest, ale warto, już dużo mniej wizyt mi przypisuje, jak Ci zalezy na higienie to warto zainwestować, bo to posluży długo.

 9. Ala

  Szczoteczke soniczna kupilam 3 lata temu, dlugo zastanawialam sie czy warto, bo jednak sporo kosztuje. od tego czasu nie mam zadnego ubytku do dentysty chodze na kontrole, wiec z mojej perspektywy inwestycja byla opłacalna.

 10. ariel

  Tak, myślę że zdrowa dieta służy całemu organizmowi i warto po prostu ogólnie zdrowo się odżywiać. Co do szczotki to ja mam elektryczną – soniczną – Panasonic, używam od roku i chwalę sobie to urządzenie, widze, że to korzystna zmiana dla zębów.

  1. Monika Gabas

   Zadałaś dobre pytanie :). Nie umiem jeszcze na nie odpowiedzieć, ale chętnie zgłębię temat i odpowiedź pojawi się w postaci wpisu.

 11. Krzycho Azbest

  Cześć, sam korzystam ze szczoteczki sonicznej marki Panasonic, fantastyczna sprawa. Bardzo dokładnie czyści, przy czym nie podrażnia dziąseł. Stosowanie tego typu sprzętu faktycznie poprawiło kondycję moich zębów. 🙂