Dieta dla zębów + recenzja szczoteczki Philips Sonicare

philips sonicare

Panie z reklam rażą bielą po oczach, gwiazdy na czerwonym dywanie szczerzą się swoimi perełkami (tzn. licówkami), a Ty patrzysz w lustro i biel jakaś taka nie biała. I myślisz sobie, że co jak co, ale zęby to się ewolucji nie udały. Najpierw bolą, jak rosną. Później wypadają w najmniej oczekiwanym momencie i wygląda się jak nieletni przestępca uczestniczący w ulicznych bójkach. Po paru latach masz ten swój garniturek i wypadałoby go wyprasować. Wyprostować. I pakujesz w to (lub Twoi rodzice pakują) grube tysiące. I już niby wszystko jest okej, wszystko w porządku, a tu coś boli. Dolna szóstka chyba. Albo piątka. Okazuje się, że i szóstka i piątka, a jeszcze górną lewą trójkę przydałoby się wyleczyć. I tak się bujasz kilkadziesiąt lat, a one znowu zaczynają wypadać. Aż w końcu stają się tylko pięknym wspomnieniem. Ja się nie zgadzam, ja składam reklamację, zażalenie! Jeszcze tylko nie wiem do kogo.


W związku z powyższym, poopowiadam Ci dziś o tym, które produkty pomagają w dbaniu o zdrowe, ładne zęby, a które przyspieszają smutny scenariusz z początku tekstu. Zdaję sobie sprawę, jak ważne w przypadku kondycji zębów są geny i przekazane z nimi predyspozycje, ale jestem przekonana, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie możemy oszukać przeznaczenie ;).

Dieta a zęby – co Ci sprzyja?

philips sonicare

Oprócz ogólnych zasad zdrowego żywienia, zwróć szczególną uwagę na:

 • Obecność zielonej herbaty w diecie ? zielona herbata zawiera fluor i polifenole (o działaniu m.in. przeciwbakteryjnym)
 • Pokrycie zapotrzebowania na Wapń ? głównie w trosce o szkliwo; dobrymi źródłami wapnia są np. produkty mleczne, szpinak, produkty pełnoziarniste, ryby morskie, buraki
 • Produkty bogate w witaminę D ? witamina D odpowiada za twardość zębów, ponieważ ma wpływ na przyswajanie wapnia i fosforu, bierze również udział w procesie mineralizacji szkliwa
 • Korzystny wpływ żucia gumy na redukcję kamienia nazębnego ? warto wybierać gumy dosładzane ksylitolem
 • Istotne jest również pokrycie zapotrzebowania na fosfor, ale nie będzie to problem dla nikogo, kto odżywia się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia

Jak zapewne sam zauważyłeś, nie ma tu żadnej niespodzianki. Kluczem jest zbilansowana, zdrowa dieta. Ładne, białe, zdrowe zęby to po prostu kolejna korzyść płynąca z racjonalnego odżywiania.

Drodzy Rodzice, jeśli mnie czytacie, pamiętajcie, że najistotniejszym okresem z punktu widzenia wpływu żywienia na stan zębów, jest okres dzieciństwa. Jeśli chcecie zgłębić temat wpływu żywienia na stan zębów, sprawdźcie drugą pozycję z bibliografii (na końcu wpisu).

Nowe rozwiazania w zakresie higieny – Philips Sonicare recenzja

philips sonicare

Używam szczoteczek elektrycznych od ponad dekady (jak to poważnie brzmi!). Wydawało mi się, że wiem czego się spodziewać i nie przewidywałam super zaskoczenia w myśl zasady ?no co tu jeszcze można udoskonalić w tak prostym produkcie o oczywistej funkcji??. Szczoteczka Philips Sonicare FlexCare Platinum wyróżnia się kształtem i kombinacją programów, końcówką, stacją do ładowania połączonej ze stacją dezynfekującą UV (do sterylizacji główek szczoteczki) i przede wszystkim technologią działania – jest to szczoteczka soniczna. W trakcie testów okazało się, że niepotrzebnie martwiłam się o brak odczuwalnej różnicy między szczoteczką Philipsa, a znanymi mi dotychczas szczoteczkami.

philips sonicare

Jak już wspomniałam, szczoteczka różni się znacząco od innych szczoteczek. Szczoteczka Philips Sonicare Flex Care wyglądem przypomina normalną szczoteczkę i w podobny sposób się porusza. Z tą różnicą, że nie bylibyśmy w stanie wykonać tylu ruchów z taką prędkością normalną szczoteczką – szczoteczka Philips Sonicare to aż 62 000 ruchów szczotkujących na minutę! Ta szczoteczka oparta jest o innowacyjną technologię soniczną Philips Sonicare. Czyszczenie jest skuteczne, ale jednocześnie delikatne (co jest szczególnie korzystne dla kondycji dziąseł i szkliwa).

Dodatkowo Końcówka AdaptiveClean usuwa 10 x więcej płytki nazębnej a powierzchnia czyszczenia jest 4 razy większa niż w przypadku szczoteczek manualnych ? bo szczoteczka dopasowuje się do kształtu zębów, dzięki elastycznej gumowej główce. Jednocześnie szczoteczka soniczna Philips Sonicare jest łagodniejsza dla dziąseł – w czasie, gdy szczotkujemy zęby wzdłuż linii dziąseł, główka AdaptiveClean amortyzuje nadmierny nacisk. A to a właśnie schorzenia dziąseł są uznawane za najgroźniejsze dla uzębienia. Ponadto, szczoteczka ?uczy? prawidłowego szczotkowania dzięki intuicyjnemu czujnikowi nacisku. System ostrzegający o zbyt mocnym szczotkowaniu ? czujnik nacisku – reaguje na zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zęba, specyficznym pulsowaniem. To klarowny sygnał, że zęby powinny być przez nas traktowane delikatniej. Dodam, że przez pierwszych kilka dni uchwyt szczoteczki pulsował co chwilę. Wydawało mi się, że właśnie tak czyszczę zęby dokładniej, że mocnym naciskiem usprawniam proces szczotkowania. Czujnik nacisku oduczył mnie złego nawyku.

philips sonicare

Ciekawym i użytecznym dodatkiem jest również stacja dezynfekująca UV do główki szczoteczki. Zdjęcie przedstawia stacje w trakcie trwania procesu dezynfekcji końcówek – stacja rozprowadza światło wokół całego czubka główki szczoteczki, co zabija 99% znajdujących się na niej bakterii, a mniej bakterii w jamie ustnej, to mniejsze ryzyko powstawania ubytków i nieświeżego oddechu.

Szczoteczka ma trzy programy działania: podstawowy, głębokie oczyszczanie, wybielanie oraz trzy poziomy intensywności ? to aż dziewięć różnych możliwości działania, a to pozwala bardzo dobrze dopasować działanie szczoteczki do indywidualnych potrzeb.

W zestawie otrzymujemy dwie ładowarki ? większa stacja (z lampą UV) i mniejsza, wygodniejsza w transporcie.

Szczoteczkę wyróżnia również pojemna bateria (producent deklaruje 3 tygodnie regularnego użytkowania na jednym ładowaniu).

Z kolei Łukasz stoi teraz nade mną i każe pisać O DIZAJNIE. Że porządna, że solidna, że ładna, elegancka i minimalistyczna. Muszę się z nim zgodzić ? patrząc na tę szczoteczkę nie będziesz mieć wątpliwości za co zapłaciłeś.

No właśnie, a jakie są efekty używania szczoteczki Philips Sonicare?

Pierwszy to na pewno uczucie totalnej czystości zębów i super gładkie zęby ? tak jakby wyszło się od dentysty po piaskowaniu. Drugi to możliwość wybielenia zębów – dzięki specjalnemu programowi i licznikowi odmierzającemu odpowiedni czas szczotkowania. Kolejny, który ja szczególnie doceniam, to stan dziąseł po czyszczeniu zębów ? czuję, że szczoteczka jest dla nich łagodniejsza, niż jej poprzedniczki. W dłuższej perspektywie dzięki dokładniejszemu czyszczeniu zębów, przestrzeni międzyzębowych, regulowanemu naciskowi na zęby, ubytki będą powstawać rzadziej. A wizyty u dentysty będą mniej stresujące!

philips sonicare

Jako osoba, która od wielu lat jest wielkim zwolennikiem nowoczesnych szczoteczek do zębów, bardzo polecam innowacyjne rozwiązanie szczoteczkę soniczną Philips Sonicare FlexCare Platinum. Dzięki niej szczotkuję zęby chętniej, częściej, dłużej i w lepszy sposób (z mniejszą siłą nacisku). No i pasuje mi do łazienki ;).

Dieta a zęby – co szkodzi

Bibliografię znajdziesz na końcu wpisu.

 • Cukier ? niestety, zaskoczenia nie będzie. Cukier to jeden z największych wrogów zębów. Nie tylko ludzie lubią słodkości ? bakterie kochają go równie mocno. Cukier staje się pożywką dla bakterii, a ich obecność w jamie ustnej zwiększa ryzyko wystąpienia nieświeżego oddechu, uszkodzeń szkliwa, a nawet próchnicy. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku bogatym w cukier. Uff, jak dobrze, że my, wytrwali, zaprawieni w bojach, trudach i znojach walki o zdrowie i lepszą sylwetkę brzydzimy się słodyczami i nie jadamy ich nigdy ;)!
 • Kawa (a w mniejszym stopniu również czarna herbata) ? picie dużych ilości kawy może powodować przebarwienia szkliwa (ten problem jest znany większości kawoszy), ale jak już wiesz z pierwszego podpunktu, największym wrogiem będzie kawa słodzona. Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji o rezygnacji z cukru do kawy, to może ten argument Cię przekona? Sugeruje się szczotkowanie zębów 15-30 minut po wypiciu kawy (nie wcześniej, ze względu na chwilową nadwrażliwość szkliwa po kontakcie z tymi napojami)
 • Papierosy ? palenie papierosów nie tylko powoduje przebarwienia i nieatrakcyjny kolor zębów, ale wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy
 • Niektóre kwasy ? spożywanie kwaśnych napojów, soków, napojów z cytrusów, świeżo wyciskanych soków, wody z cytryną warto pić przez słomkę, by zminimalizować kontakt napoju (i zawartych w nim kwasów) ze szkliwem; niektórzy specjaliście sugerują, by myć zęby co najmniej godzinę po spożyciu tego typu napojów

Podsumowanie

Zdrowe i ładne zęby zależą od trzech czynników:

 • zwiększania ilości sprzyjającego im jedzenia
 • zredukowania ilości szkodliwych produktów
 • prawidłowej pielęgnacji

Kluczowa w każdym aspekcie jest konsekwencja, regularność i wytrwałość. Ale to akurat dobrze znasz z tekstów o odchudzaniu ;). Ładne, białe, zdrowe, mocne zęby są jednym ze skutków ubocznych zdrowego odżywiania. Najzdrowsza dieta na nic się nie zda, bez codziennego dbania o higienę jamy ustnej (nie tylko zębów, ale też języka!). Szczoteczka soniczna jest super ułatwieniem tych czynności. Warto kupić takie cudo, by ułatwić sobie szczotkowanie, zwiększyć jego skuteczność i jednocześnie się do niego zmotywować.

Przepis na ładne, zdrowe zęby? Odpowiednia dieta, profilaktyka (regularne wizyty u stomatologa ? nie tylko wtedy, gdy zęby zaczynają boleć), dbałość o higienę (dobra szczoteczka, odpowiednio długi czas szczotkowania, odpowiednio dobrana pasta).

Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci wielu powodów do uśmiechu!

Bibliografia do wpisu:

 1. Wybrane czynniki ryzyka chorób zmineralizowanych tkanek zębów u osób palących tytoń ? badanie wstępne, 2013, M. Nakonieczna ? Rudnicka, T. Bachanek
 2. Stanowisko polskich ekspertów dotyczące zasad żywienia dzieci i młodzieży w aspekcie zapobiegania chorobie próchnicowej, 2015, Zalecenia polskich ekspertów
 3. Potencjał kariogenny produktów żywieniowych i nawyki dietetyczne a choroba próchnicowa zębów u dzieci i młodzieży, 2015, H. Boguszewska ? Gutenbaun
 4. Wpływ zwyczajów żywieniowych na ryzyko występowania próchnicy wczesnego dzieciństwa, 2007, J. Szczepańska

Partnerem wpisu jest marka Philips