Blog

ikonka powrotu
Wróć
21.02.2017

Łatwa pasta z fasoli – szybka pasta na kanapki

pasta z fasoli przepis

Informacje podstawowe

To całkiem śmieszne. Gdy rozmawiam z kimś o jedzeniu (co rzadko zdarza się z mojej inicjatywy, bo nie lubię zaglądać komuś do talerza niepytana o radę) słyszę, że to zdrowe jedzenie jest niby fajne, ale jednak nudne, bo ileż to można jeść warzywa, mięso, kaszę i ryż, co jakiś czas jakaś rybka, jakaś sałatka, no generalnie nuda. W życiu trzeba się rozpieszczać, testować różne smaki i sobie dogadzać!

No to pytam delikwenta czym dogadza sobie na śniadanie.
No kanapkami.
Tak, jak na drugie śniadanie.
Tak, jak na przekąskę po obiedzie.
No i na kolację przecież też.

Dieta kanapkowa – polska dieta narodowa!

Na szczęście kanapki nie są tak złe, jak niektórzy próbują nam wmówić. Możesz przeczytać cały wpis poświęcony zdrowym kanapkom i temu, czym je smarować. A możesz też zacząć od wypróbowania łatwej i bardzo szybkiej pasty z czerwonej fasoli.

Pasta z fasoli – składniki i przygotowanie

  • puszka fasoli czerwonej
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 mała cebula (ja wybieram czerwoną)
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • 30 g pestek dyni lub nasion słonecznika (3 łyżki)
  • przyprawy wedle uznania, co u mnie oznacza: kmin rzymski, papryka słodka, papryka ostra, papryka wędzona, sól i czarny pieprz, ocet balsamiczny
  • opcjonalnie: kilka suszonych pomidorów (dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku)

Jak zrobić pastę z fasoli?

cebula i czosnek pasta z fasoli
  1. Podsmażyć pokrojoną cebulę i czosnek
  2. Odsączyć fasolę (bardzo dokładnie!)
  3. Połączyć wszystkie składniki, zblendować (jeśli masz słaby blender, zacznij od nasion słonecznika lub pestek dyni, a następnie dodaj pozostałe składniki i wymieszaj je ze zblendowaną masą

Jeśli szukasz dobrego i przy okazji małego blendera, zobacz mój wpis z recenzją NutriBullet)

Warto wypróbować!

Lojalnie uprzedzam: to nie będzie najlepsza rzecz, jaką jedliście w życiu . Ale wystarczająco smaczna, by mogła zagościć w wielu codziennych jadłospisach. Smak pasty jest neutralny, ale dzięki temu każdy może dostosować go do swoich upodobań używając dowolnych przypraw. Warto przetestować pastę z fasoli (czy inne alternatywne smarowidła do kanapek) by urozmaicić standardowe zestawy kanapkowe (pasta z fasoli to również sposób na przemycenie w jadłospisie dodatkowych ilości białka).

Zdaję sobie sprawę, że kanapki często nie są wyborem podyktowanym lenistwem czy małymi funduszami, ale są po prostu łatwe i szybkie w przygotowaniu. Kromka krojonego chleba, plaster wędliny z paczki, ser – dla odmiany – krojony z paczki. I tak kilka razy w ciągu dnia. Brzmi znajomo?

Jeśli tak, to tym bardziej zachęcam do wypróbowania przepisu. Pasta z fasoli może być awaryjnym wyborem na kanapki, bo jej przygotowanie trwa tylko kilka minut. A Ty w ten sposób dostarczysz sobie innych makroskładników i przede wszystkim witamin i składników mineralnych.

Nie sposób zmienić sposób odżywiania z dnia na dzień, ale to nie znaczy, że nie warto dbać o małe kroczki, które przybliżają Cię do zdrowszego stylu życia na co dzień!

Pasty na kanapki – więcej przepisów

pasty na kanapki

 

Jaka jest Twoja ulubiona pasta na kanapki? Podziel się przepisem w komentarzu, zbierzmy w jednym miejscu najlepsze, sprawdzone przepisy na pasty na kanapki. Jeśli chcesz wygrać blender Nutribullet, który tak ostatnio wychwalam, dodaj na insta zdjęcie swojej pasty na kanapki (lub innego dania) z krótkim przepisem, oznacz je hashtagami #konkursdr, #nutribulletpolska, #wyzwanie6tygodni, #nowaja. Do końca miesiąca będę testować przepisy, wybiorę 3 najciekawsze i wskażę zwycięzcę. Przepisy nie muszą być przekombinowane, a zdjęcia przepiękne – grunt, żeby było smacznie!

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub
  • Muszę wypróbować. Przyznam, że smalec z fasoli skradł moje serce więc to pewnie ma szansę być lubiane. 🙂

  • Oooo a ja sie ostatnio zastanawialam co.mam zrobic z dwoma puszkami fasoli, myslalam o pasztecie, ale nieee pasta bedzie lepsza 🙂

    Mam.jeszcze takie pytanie, przepraszam ze tak.w komentarzu, ale moze komus sie przyda, mam nadzieje ze sie nie obrazisz na taka forme. Czy punktu.widzenia dietetyki jedzenie 4 posilkow dziennie o.takiej samej kalorycznosci, czyli.rozlozenie.posilkow po 25% zapotrzebowania na kazdy jest duzym bledem? Bo ostatnio zauwazylam ze tak.mi.chyba najbardziej pasuje, najadam sie kazdym posilkiem, dlugo mnie trzyma i jakos jelita chyba tez lepiej pracuja.

    • 4 posiłki jak najbardziej w porządku, a jeśli odpowiada CI symetryczny rozkład kaloryczności, to nie ma co zmieniać tego na siłę – na pewno krzywdy tym sobie nie zrobisz. Sugerowany rozkład posiłków bazuje zazwyczaj na statystyce, jest dopasowany do „każdego” czyli trochę też do nikogo :). Moim zdaniem lepiej czerpać przyjemność z 4 posiłków (4* 25%) niż utrudniać sobie sprawę.

      • Dziękuję

  • Jakos nie mam przekonania do bialka roslinnego jako glownego zrodla. Jednak co mieso to mieso (i jaja), pozniej nabial. Nawet ta dieta z poprzedniego posta jak na moje standardy jest uboga w bialko (jem 2x tyle), ratuja ja tylko jaja. Byc moze skomponowanie zbilansowanego, wegetarianskiego jadlospisu jest po prostu trudne, rozklad makro jest tez kwestia osobistych preferencji. Z racji tego, ze ze straczkami mi nie podrodze, chetnie bym zobaczyla przepis na jakas konkretna paste – miesna, rybna, jajeczna. 🙂

    Co do kanapek – nawet to co napisalas – kanapka z serem i wedlina z paczki – nie musi byc jakas niezdrowa, jesli produkty maja dobry sklad. W moim przypadku 2 na 3 posilki zawieraja kanapki i wcale sie tego nie wstydze i nawet nie chce tego zmieniac – moja milosc do gotowania jest jaka jest 😛 a kanapki zwyczajnie lubie. Oczywiscie kanapki wystepuja w towarzystwie np jajek na miekko, duzej ilosci warzyw itd. Dobra pasta z awokado, dobry ser, dobry domowy smalczyk, wysokiej jakosci wedlina – jest masa mozliwosci. Chodzi o to, by sobie nie wkrecac ze bycie fit to koktajle i salatki.

  • Moje smaki :)))))

  • Ulubiona? Hmm jest ich trochę, ale najbardziej do gustu przypadł mi pasztet z zielonej soczewicy. Robie go tak… Gotuje szklankę zielonej soczewicy, blenduje ją z pół szklanki podprazonych ziaren słonecznika i dyni, do tego podsmazona cebulka mała na oleju kokosowym i 1 suszony pomidor ( w sensie cały) wszystko razem blendujemy, gdy wychodzi za suche dolewamy wody spod gotowania soczewicy do uzyskania odpowiedniej konsystencji, przyprawy jakie dodaje to suszone jalapeno, pieprz i sól wszystko wedle uznania. Zblendowany „pasztet” wkładam do pojemnika i posypuje podprazonym sezamem. Najlepiej smakuje na kanapce z ogórkiem kiszonym 😉

  • Pasta pastą bo na pewno jest pyszna 😀
    ale ja chciałam publicznie pierwsze zdanie potwierdzić – bo to prawda w 100% na ogół my Cię maltretujemy jedzeniowymi tematami przy każdej okazji 😀

  • A ja ostatnio pastę z fasoli tylko na słodko, z miodem, kakao, olejem koko i ksylitolem, a’la nutella 🙂

  • jem oczami:) uwielbiam!

  • Moim zdaniem ta dieta kanapkowa z powodu niskich funduszy to głupia wymówka :D. Sama kiedyś bardzo często jadłam kanapki, dopóki nie odkryłam, że chleb można spokojnie zastąpić kaszą/ ryżem/ makaronem i zrobić równie tanie danie :D. Kasza +warzywa na patelnie sos pomidorowy, pestki słonecznika i mamy pyszne danie 🙂

  • Uwielbiam wszelkiego rodzaju pasty/serki na kanapki, a te z Twojego posta wyglądają pysznie! 🙂

  • Pasty są super! Można w nich przemycić dużo zdrowia i jednocześnie podkręcić z pozoru nudne kanapki. 🙂

  • Awokado z feta i pomidorek. Awokado z ogorkiem i rzodkiewka pod wedlinke. To moje przeboje pastowe. Poza tym kanapki jadam ostatnio z oliwa, pomidorkiem, bazylia, albo z twarozkiem po prostu, albo z serkiem, chrzanem i wedzonym lososiem. Mysze sprobowac tego smalczyku z fasoli.

  • Uwielbiam pastę z czerwonej soczewicy i pomidorów;) ale ostatnio wpadła mi w ręce cała zgrzewka fasoli wiec na pewno przetestuje Twój przepis:)

  • Ile czasu może stać w lodówce taka pasta?